Věda snad objevila léky na většinu neduhů, ale nenašla lék na nejhorší zlo – lidskou lhostejnost.

Spolek Mourek


Kočičí depozitum Spolek MOUREK - nový život kočkám, Powered by Joomla!
Zvířata a zdraví
Nemoci koček Email

Nemoci koček rozdělujeme na: neinfekční, infekční a parazitární.

 

Nemoci koček dělíme na:
1.) neinfekční,
2.) infekční (nakažlivé),
3.) parazitární

 

Neinfekční nemoci dělíme do několika skupin (v závislosti na příčině a charakteru). Bývají většinou spojovány se zevním prostředím nebo stravou, některé vznikly napadením mikroorganizmy. Spadají sem ale i vrozené vady a poruchy. Do této skupiny patří: otravy, zácpa, křivice, zánět zvukovodu, zánět jater, nemoc močových kamenů, zánět ledvin, kýla, různé vady, zápal plic, poruchy srsti. Tyto choroby se však ze zvířete na zvíře nepřenášejí.

Infekční nemoci:

Vyvolávají je mikroorganizmy nebo viry, přenášejí se z jednoho zvířete na druhé (např. slintavka), avšak v některých případech jsou předávány dokonce i na člověka (např. vzteklina).
Nebezpečí některých chorob je v tom, že příznaky choroby se projevují teprve až po inkubační době. Proti infekčním nemocem (vzteklině, slintavce, leukozy, infekčnímu peritoneu a rino-průdušnici) se nevyžaduje kočky každý rok očkovat. Zvířata jsou totiž od očkování po určitou dobu chráněna od nakažení.

Parazitní onemocnění:

Projevují zevními i vnitřními parazity. Ke skupině vnějších parazitů patří blechy, vši, původci svrabu. Přenášejí se cestou přímého kontaktu s nemocnou kočkou, nebo bezprostředně původci choroby. Ke skupině vnitřních parazitů patří roupy, hlísti, škrkavky, toxoplazmy, lejšmanie , piraplazmy, aj. Kočky jsou nejčastěji infikovány aksaridami a dost těžce onemocní.
Vnější příznaky onemocnění závisí na charakteru nemocí, avšak v mnoha případech se kočka projevuje jako slabá, jakoby líná, chce se schovat na tiché místo, její srst se kalí a ztrácí chuť k jídlu. Při podobných příznacích je nutné neodkladně vyhledat lékaře. Samoléčba není dovolena, protože kočka může velice rychle zahynout. Majitelé koček musejí znát kroky první pomoci při nejtypičtějších příznacích choroby.

 

Kočky ve své podstatě jsou vesměs ostražitá zvířata. Přesto však bývají oběťmi nešťastných náhod. Náhle vzniklé extrémní případy (jako např. nekontrolované krvácení, dušení, nepřetržité křeče, neuvědomělý stav, šok, ochrnutí, neschopnost močení) vyžadují správné ocenění stavu a průběhu, který samozřejmě odpovídá Vašim zkušenostem a intuici.

K preventivním opatřením spadá také zřízení lékárničky, ve které je nutno měnit léky, nezbytné pro poskytnutí první pomoci kočce, např. tříprocentní peroxid vodíku (H2O2).

 
Očkování psů Email

Očkování je v současné době nedílnou součástí péče o zvířecí miláčky. S očkováním psů a koček se začíná již ve věku několika týdnů. Pokud jsou štěňata a koťata od řádně vakcinovaných matek, dostává se jim mlékem dostatečný přísun protilátek, proto jsou v tomto období chráněna proti infekčním onemocněním.

 

Celý článek...
 
Očkování koček Email

Mezi základní onemocnění, proti kterým se vakcinují kočky, patří: vzteklina, infekční panleukopenie, virová onemocnění horních dýchacích cest, chlamydióza.

Celý článek...
 
PANLEUKOPENIE - “KOČIČÍ MOR“ Email

Tuto nejdéle známou infekční chorobu koček způsobuje virus z čelade parvoviridae. Stejně jako další typické kočičí virózy není tato nemoc přenosná na jiné druhy zvířat a ani na člověka.

 

Celý článek...
 
Syndrom získané ztráty imunity Email

FIV - FELINE IMUNODEFICIENCY VIRUS VIROVÁ IMUNODEFICIENCE KOČEK. Viróza známá v odborných kruzích od r. 1986, pro svou podobnost s nemocí AIDS u lidí bývá označována jako „kočičí AIDS"- je závažné selhání imunity kočky.

Celý článek...
 
Virus kočičí leukémie Email

FeLV - FELINE LEUKEMIA VIRUS. Leukémie je vážné onemocnění koček, způsobené virovou infekcí. Je to komplexní onemocnění, u kterého leukémie (nádor bílých krvinek) a nádory orgánů tvoří pouze menší část.

Celý článek...
 
Toxoplasmóza Email
Toxoplasmóza je onemocnění způsobené jednobuněčným parazitem zvaným Toxoplasma gondii. Je to jedno z nejběžnějších parazitárních onemocnění a můžeme ho nalézt u téměř všech teplokrevných živočichů včetně domácích zvířat a člověka. Přes vysoký výskyt však jen vzácně vyvolává klinicky zjevné příznaky u jakéhokoli živočicha.

 

Celý článek...
 
FIP - infekční zánět pobřišnice Email
Feline Infectious Peritonitis, infekční zánět pobřišnice, kočičí infekční peritonitida, původcem onemocnění jsou kmeny viru z čeledi Coronaviridae - FeCoV/FECV a FIPV.


Toto virové onemocnění postihuje nejen kočky domácí, ale objevuje se i u ostatních koček z čeledi Felidae, jako jsou rysi, lvi či gepardi. Jedná se o celosvětové onemocnění kočičí populace s fatálním koncem.

 

Celý článek...
 
Když močení bolí Email
Časté nucení na močení, bolestivé naříkání, močení mimo toaletu, změněný pach nebo dokonce krev v moči – to jsou příznaky onemocnění dolních cest močových u koček. Neléčí-li se včas, může ohrozit i život kočky.

 

Celý článek...