Věda snad objevila léky na většinu neduhů, ale nenašla lék na nejhorší zlo – lidskou lhostejnost.

Spolek Mourek


Kočičí depozitum Spolek MOUREK - nový život kočkám, Powered by Joomla!
Očkování koček Email

Mezi základní onemocnění, proti kterým se vakcinují kočky, patří: vzteklina, infekční panleukopenie, virová onemocnění horních dýchacích cest, chlamydióza.

 

Očkování je v současné době nedílnou součástí péče o zvířecí miláčky. S očkováním psů a koček se začíná již ve věku několika týdnů. Pokud jsou štěňata a koťata od řádně vakcinovaných matek, dostává se jim mlékem dostatečný přísun protilátek, proto jsou v tomto období chráněna proti infekčním onemocněním. První vakcinace štěňat se provádí zpravidla v období mezi 6. - 7. týdnem věku a u koťat se začíná zpravidla od 8. týdne věku. To je v době, kdy ještě mají v těle protilátky od matky, jejichž hladina však s postupujícím věkem klesá a současně se rozvíjí jejich vlastní imunitní systém a tělo si začíná vytvářet protilátky samo. V této době však není imunitní systém zcela vyzrálý, proto je nutné ještě několik očkování, dokud si tělo není schopno vytvořit protilátky v dostatečném množství samo. Přeočkování se většinou provádí v intervalu 2-4 týdnů. Součástí očkování je vyšetření zvířete, protože vakcinovat lze pouze zvířata zdravá, v dobrém výživném stavu a řádně odčervená.

 

Od 8. týdne věku se očkuje proti: infekční panleukopenii, virovým onemocněním horních dýchacích cest, chlamydióze. Pro očkování se používají většinou kombinované vakcíny (PCH, PCHR, RCPCH). Revakcinace se provádí po 2-4 týdnech, do věku 12-16 týdnů. Provádí se každoroční revakcinace. Tyto choroby patří mezi základní onemocnění, proti kterým se kočky běžně očkují, a rozhodně toto očkování doporučujeme.

 

Vzteklina (R) - stručná charakteristika tohoto onemocnění je popsána výše u vakcinace psů. Stejně jako u ostatních teplokrevných živočichů je toto onemocnění pro kočky smrtelné. U kočičích pacientů je očkování možné také od 3. měsíce věku. Na rozdíl od psů není u koček povinné. Vzhledem k charakteru a možným následkům tohoto onemocnění však očkování doporučujeme, zejména u koček, které chodí ven.

Infekční panleukopenie (P n V) - virové onemocnění postihující zejména nejmladší věkové kategorie. Toto onemocnění má většinou akutní průběh. Projevuje se zvýšenou teplotou, apatií, zvracením a průjmy. Průjem může být i s příměsí krve a typickým silným zápachem. Preventivní vakcinace proti tomuto onemocnění se provádí od 8. týdne věku, s revakcinací každé 2-4 týdny do věku 12-16 týdnů. Další přeočkování následuje vždy po roce.

Virová onemocnění horních dýchacích cest - jako původci se uplatňují kočičí herpesvirus (H n R) a kočičí kalicivirus (C). Infekce Herepsvirem probíhá většinou jako akutní onemocnění projevující se zvýšenou teplotou, nechutenstvím, rýmou, zánětem očních spojivek. Klinické příznaky závisí na stavu imunitního systému. Pokud dojde k sekundární bakteriální infekci, jsou příznaky závažnější. Kalicivirová infekce se projevuje zvýšenou teplotou, nechutenstvím, záněty v ústní dutině a postižením pohybového aparátu. Velmi často se v ordinaci s těmito virózami setkáváme u koťat, která pocházejí od nevakcinovaných matek. Zpravidla zde dochází ke komplikacím v podobě sekundárních bakteriálních infekcí. Léčba těchto pacientů je pak komplikovaná a zdlouhavá, proto je zde důležitá prevence ve formě očkování. S preventivní vakcinací proti tomuto onemocnění se zpravidla začíná od 8. týdne stáří, s revakcinací po 2-4 týdnech, do věku 12-16 týdnů. Provádí se každoroční přeočkování.

Chlamydióza (CH) - původci tohoto onemocnění - chlamydie, se uplatňují většinou souběžně s virovými onemocněními. Postihují zejména koťata a jedince s oslabenou imunitou. Onemocnění se projevuje zánětem očních spojivek, výtokem z očí, zvětšením mízních uzlin. Způsobuje i potraty u březích koček a poruchy plodnosti. Po infekci Chlamydiemi může dojít k tomu, že kočka je i bez příznaků onemocnění trvalým nosičem a tyto patogeny vylučuje do prostředí. Proto je důležitá včasná vakcinace proti tomuto onemocnění! S preventivním očkováním začínáme většinou od 8. týdne stáří, s revakcinací za 2-4 týdny. Provádí se každoroční přeočkování.

Plísňová kožní onemocnění (M) - stejně jako u psů se nejčastěji setkáme s původcem plísně Microsporum canis. Toto kožní onemocnění je u koček velmi časté. Kočka může být přenašečem i v případě, že nejeví žádné klinické známky onemocnění. Na rozdíl od psů jsou kočičí původci mnohem více kontagióznější pro ostatní zvířata a je zde i vyšší riziko nákazy pro člověka. Rizikové skupiny jsou zejména malé děti a lidé s oslabeným imunitním systémem. Vakcinace se provádí terapeuticky většinou 3x, první přeočkování za 10-14 dnů a druhé přeočkování za 2-3 týdny po předcházející vakcinaci.