Věda snad objevila léky na většinu neduhů, ale nenašla lék na nejhorší zlo – lidskou lhostejnost.

Spolek Mourek


Kočičí depozitum Spolek MOUREK - nový život kočkám, Powered by Joomla!
Když kočka žere, co nemá Email

Kočičí miska je plná nejdražšího žrádla, ale kočka ji velkým obloukem obejde a zanedlouho už si pochutnává třeba na hlíně, pokojových rostlinách nebo dokonce na psím žrádle. Je Vám tato situace povědomá? Vězte, že v tom rozhodně nejste sami, protože požírání věcí, které by kočka neměla žrát, je problémem mnoha chovatelů.

Požírání hlíny kočkou

Některé kočky rády požírají hlínu z květináčů. Někdy se může jednat o tzv. patologickou žravost, která především u koček s anémií může být příznakem nemoci. Častěji však požírání hlíny má jiný důvod. Někteří veterináři se domnívají, že si tímto způsobem kočka doplňuje nějaký prvek, který chybí v její stravě. Kočku také může lákat hnojivo, které se k rostlinám přidává. Některá hnojiva totiž obsahují rybí moučku. Hnojiva však pro kočku mohou být velmi nebezpečná, a proto je vhodné je do hlíny přestat přidávat. Je též možné, že kočky hlínu požírají za stejným účelem jako trávu - aby si jejím následným vyzvracením pročistily žaludek.

 

Pokud nemáte možnost odstranit rostliny z dosahu Vaší kočky (například postavením na police nebo zavěšením ke stropu), můžete jí zabránit v požírání hlíny třeba tím, že na hlínu nasypete vrstvu kamínků nebo ji jednoduše zakryjete pletivem.

 

Požírání pokojových rostlin

Existuje spousta koček, které mají pokojové rostliny snad ještě raději než vlastní stravu. Kočky si s květinami hrají, mohou také sloužit jako zdroj kyseliny listové nebo jako oživení jídelníčku pro kočky, které nemají přístup ven. Pokojové rostliny však pro kočku mohou být toxické, nehledě na to, že rostlina po zásahu kočky už moc parády nenadělá.

 

Dnes už se dají zakoupit různé repelenty proti kočkám, kterými lze rostliny jednoduše postříkat. Kočku rovněž odpuzuje zápach citrusových plodů, takže dalším způsobem, jak kočku od útoků na květiny odradit, je poházet po hlíně citrusovou kůru. Zajímavým trikem je umístění plechovky s kamínky na okraj květináče. Když se kočka pokusí rostlinu žrát, plechovka spadne a chrastění kočku poleká a odežene.

 

Aby kočka i bez požírání pokojových rostlin měla dostatek čerstvé stravy, je dobré jí vypěstovat vlastní „zahrádku". Úplně postačí květináč s trávou, který se ale musí přibližně jednou týdně měnit, protože kočka trávu rychle pozře.

 

Požírání psí stravy

I pokud se Vám podaří vytvořit mezi Vaší kočkou a psem dobrý vztah, stejně může vzniknout problém s tím, že si navzájem budou krást potravu z misky. Zabránit psovi žrát kočičí stravu je lehké - stačí její misku umístit někam do výšky, kam na ni pes nemůže, ale kočka ano.

 

Kočky mají rády různé obměny v jídle a navíc s oblibou zkouší jídlo ostatních zvířat, aby si mohly být jisté, že je jejich majitel nešidí. Psi většinou svůj příděl rychle zhltnou, takže stačí, když do místnosti, kde pes žere, kočku na tento čas nevpustíte. I psi, kteří se v jídle dříve spíš nimrali, přítomností kočky získají pocit, že musí sníst všechno hned nebo o to přijdou.

 

Kočky mají rády pestrou stravu a díky jejich vynalézavosti si ji téměř vždy i přes všechny snahy majitelů obstarají. Chovatelé koček by se měli zaměřit především na to, aby věci, kterými si kočka zpestřuje svůj jídelníček, nebyly pro ni nějak nebezpečné.

 

Autorka: Jana Hujerová