Věda snad objevila léky na většinu neduhů, ale nenašla lék na nejhorší zlo – lidskou lhostejnost.

Spolek Mourek


Kočičí depozitum Spolek MOUREK - nový život kočkám, Powered by Joomla!
Kdy a proti čemu očkovat Email

U koček žádné očkování nařízeno není, vše závisí pouze na vašem rozhodnutí. I když se situace postupně zlepšuje, procento nenaočkovaných koček je vysoké a umožňuje nekontrolované šíření vážných infekcí. Proti čemu by měla být vaše kočka chráněná?

Základní očkování ochrání kočku před infekční panleukopenií (zánět střev), rhinotracheitidou (zánět horních cest dýchacích), kalicivirózou (komplex kočičí rýmy) a chlamydiózou (zánět očí).

První očkování proti těmto infekcím se provádí ve věku 8 týdnů jediným vpichem, přeočkování ve 12 týdnech života (v ohrožených chovech je schéma 6-8-12t). K celoživotní imunitě je potřeba každoroční přeočkování.

Kočky, které se pohybují venku, je vhodné očkovat proti vzteklině.

Zatímco vzteklina psů se díky povinnému očkování prakticky nevyskytuje, se vzteklinou koček se můžete potkat. U koček navíc probíhá v tzv. tiché formě, kdy vás nic nevaruje.
Očkování proti vzteklině se provádí od 3 měsíců stáří kdykoliv. Přeočkování je nezbytné každé tři roky, neboť používáme osvědčené vakcíny Nobivac (u běžných vakcín je nutné každoroční přeočkování).

Existují také vakcíny proti infekčnímu zánětu pobřišnice a komplexu virové leukémie. Vakcinace se v těchto případech zvažuje individuálně podle rizika ohrožení kočky a zdravotního stavu, před vakcinací musí být provedeno vyšetření krve na vyloučení skryté infekce

Vakcinační program je možné upravit podle aktuální nákazové situace.

 

!!!

V případě ochrany proti infekčním onemocněním máte zdánlivě usnadněnou situaci, veškerou viditelnou práci odvede váš veterinární lékař. Přesto můžete efekt očkování značně zvýšit.

Před vakcinací kočku odčervěte, zdravé zvíře vyrobí vyšší hladinu protilátek.

Dodržujte termín očkování. Protilátky postupně klesají, pokud přijdete o několik týdnů později, nová hladina se "odpíchne" od nižšího základu a nebude tak vysoká, jak by mohla a třeba i měla být, aby skutečně chránila. Bude tak nutné kočku opět za měsíc přeočkovat.

Při očkování  musí být kočka naprosto zdravá, hlaste v ordinaci vše, co se vám nezdá.

Pokud plánujete koťata, poraďte se, kdy bude vhodný termín pro vakcinaci vaší kočky, aby byla hladina protilátek v mateřském mléce co nejvyšší. Vakcinace březích koček není v případě živých vakcín, a těch je většina, možná.

Dokud nemá kotě ukončený vakcinační program, tj. do 3 měsíců věku, není plně chráněné. Zamezte pokud možno kontaktu s nevakcinovanými kočkami (nepouštějte ho zatím ven).

 

Zdroj.mujvet.cz