Věda snad objevila léky na většinu neduhů, ale nenašla lék na nejhorší zlo – lidskou lhostejnost.

Spolek Mourek


Kočičí depozitum Spolek MOUREK - nový život kočkám, Powered by Joomla!
Kdy a proč odčervovat Email

Parazité zvíře vždy oslabují. Jejich výskyt může být za určitých okolností tou poslední kapkou, která zvrátí  boj s nemocí v prohru. Řada z nich je nebezpečná i pro člověka. Proto je s podivem, že pouze nepatrná část majitelů své kočky pravidelně odčervuje.

Koťata se první tři měsíce odčervují každé tři týdny (tj. ve 3-6-9-12 týdnech věku). Od tohoto věku bytové kočky odčervujte 2x ročně, venkovní myšilovky nejméně 4-6x ročně.

Všechna koťata se rodí nakažená škrkavkami a na rozdíl od psů dokáží jejich vajíčka  vylučovat trusem po celý život. U venkovních koček-myšilovek dochází  k nakažení boubelemi tasemnic, které číhají v drobných hlodavcích. Vzhledem k tomu, že se venkovní kočky s oblibou vyprazdňují do dětských pískovišť, je nutné pravidelně odčervovat především je.

Pokud je vaše kočka expert ve vyplivování tablet, požádejte o odčervení formou spot-on. Je to sice oproti tabletám dražší, zato "bezúrazové." Pro koťata od 8 týdnů můžete požádat o kombinovaný spot-on, který likviduje blechy i škrkavky.

 

!!!

Odčervení zbavuje zvíře parazitů jednorázově a nechrání před opětovným nakažením třeba již následující den.  Proto je vhodné odčervovat pravidelně po celý život.

Nechcete-li odčervovat naslepo, nechte ve stejných intervalech vyšetřit trus vašeho zvířete ve veterinární ordinaci. A jak odebrat správně vzorek? Odebírejte  tři po sobě jdoucí dny vzorek trusu (stačí velikost lískového ořechu) do uzaviratelného kelímku, který až do odevzdání skladujete při nízké teplotě, nejlépe v lednici. (Ve veterinární ordinaci vás rádi vybavíme kelímkem i špachtličkou na odběr vzorku.)

Dodržujte, zejména u malých dětí, hygienu rukou. Nenechávejte je hrát si na nezakrytých pískovištích, neboť se do nich téměř určitě venčí potulné kočky.

Vajíčka parazitů musí určitou dobu „zrát“ ve vnější  prostředí. Nemusíte se tedy bát, že se vaše dítě při hře s kočkou nakazí.

Odčervením kočky zhruba jeden týden před každoroční vakcinací zvyšuje dosaženou hladinu protilátek. Vaše zvíře je tak lépe chráněno.

Odčervovací prostředky je nutné střídat, neboť parazité si na ně dokáží zvyknout. Poraďte se o vhodném odčervovacím léku se svým veterinárním lékařem.

Odčervení nechrání proti obávané toxoplasmóze. Máte-li obavy z možného výskytu nákazy, požádejte o koprologické vyšetření kočičího trusu. V případě pozitivního výsledku lze zvíře snadno přeléčit. V žádném případě není důvod se kočky zbavovat, jen aby  nastávající maminka mohla klidně spát. Nedejte na fámy.

 

Zdroj.mujvet.cz