Věda snad objevila léky na většinu neduhů, ale nenašla lék na nejhorší zlo – lidskou lhostejnost.

Spolek Mourek


Kočičí depozitum Spolek MOUREK - nový život kočkám, Powered by Joomla!
Jakou si vybrat kočku Email

Než začnete listovat v atlasu plemen koček, musíte si říci, co od kočky očekáváte a co ji můžete poskytnout vy. Není kočka jako kočka, jednotlivá plemena se velmi liší temperamentem a povahou. Co byste měli zvažovat ?

  • Jak dlouho bude kočka denně sama?
  • Chci spíše domácího tygra nebo pecivála?
  • Očekávám přítulnost nebo nezávislost?
  • Jak často cestuji a kdo se o kočku postará, zatímco budu pryč?
  • Může mít někdo z rodiny alergii na zvířata?
  • Jak rušná je moje domácnost?

Když nemůžete kočce věnovat dostatek času, je namístě zvažovat kočky dvě. Nechcete-li denně pročesávat, zapomeňte na dlouhosrstou kočku. Chcete-li mít doma klid, povídavá siamka vám poleze na nervy. A tak dále, v odborné literatuře najdete dostatek informací. Výběr kotěte nepodceňujte, kočky se dožívají 15 a více let, to je delší vzájemné soužití než dnes poskytuje průměrný stav manželský.

Velmi časté jsou také situace, kdy se kočka tak nějak nenápadně přitoulá. Najednou se odněkud zjeví a mňoukáním dává najevo, že by něco pojedla. Misku, kterou ji příčinlivě přistrčíte, očichá a decentně vyžere. Tímto okamžikem se z ní stává pravidelný strávník. Pokud jí padnete do oka a přijde tuhá zima, rázem - a zase tak nějak nenápadně - se z ní stává kočka domácí, která se rozkošnicky vyhřívá u radiátoru. Ale mrzet vás to nemusí, ona si je dobře vědoma, zač vám vděčí a dá si velký pozor, aby vás moc nenaštvala. Na rozdíl od zhýčkaných kočičích princezen s rodokmenem.

 

!!!

Ušlechtilé kočky bývají přítulnější než venkovní myšilovky. Samozřejmě, že existují výjimky, které potvrzují pravidlo, ale obecně platí, že venku narozená koťata jsou mnohem nezávislejší než ta vymazlená z bytu.

Kočky velmi špatně snáší přemístění do jiné domácnosti nebo cestování. Ujasněte si předem, zda můžete a chcete někomu po dobu dovolené svěřit klíče od bytu.

Při podezření na možnou alergii platí to, co u psů: nejdříve si zkuste pořídit nějaké malé zvíře, třeba morče. Je mnohem jednodušší ho pak darovat. Uvádí se, že kočky jsou méně alergenní než kocouři.

Kocouři si v dospělosti značkují teritorium. Chováte-li je v bytě, zápach vás bude značně obtěžovat. Pokud nechcete mít chovného kocoura, řešením je kastrace.

Máte-li kočku nebo kocoura venku, je zodpovědné, když je necháte vykastrovat. Plodnost koček je neuvěřitelná a na polodivoká vyhublá koťata pak žalostný pohled. (O lidovém utrácení nechtěného potomstva škoda mluvit.) Není pravda, že vykastrovaná kočka nechytá myši a je k ničemu. Lovecký pud mají kočky v genech, loví pro potěšení. Stejně tak neobstojí argument, že ji nechcete trápit, během týdne se zotaví. Přínos kastrace pro vás, pro ni i pro okolí je neoddiskutovatelný.

 

Zdroj mujvet.cz