Věda snad objevila léky na většinu neduhů, ale nenašla lék na nejhorší zlo – lidskou lhostejnost.

Spolek Mourek


Kočičí depozitum Spolek MOUREK - nový život kočkám, Powered by Joomla!
Jak pečovat o zuby Email

I u koček se tvoří zubní plak, což jsou namnožené bakterie usazující se na zubech v podobě kašovitého povlaku. Do plaku se následně ukládají minerální látky a vzniká zubní kámen, tvrdá hmota šedožluté barvy pokrývající zuby hlavně u dásní. Tento kámen odchlipuje okraj dásní a umožňuje průnik bakterií ke kořenu zubu.

Kočičí chrup je méně náchylný na paradontické změny v podobě uvoňování zubů, ale často se tvoří bolestivý zubní kaz v místě krčku.

A pozor, objeví-li se u kočky zánět dásní, bývá to obvykle příznakem závažného onemocnění ledvin, při kterém v těle stoupá hladina močoviny. Ta se vylučuje i slinami a v tlamě se v důsledku činnosti přítomných bakterií rozkládá na leptavý čpavek. Na poničené dásni vznikají hluboké vředy, kočka sliní a odmítá žrát. Pokud se neléčí příčina nemoci, tj. činnost ledvin, nelze vyléčit ani zánět dásní.

 

!!!

Až na výjimky si kočky zuby čistit nenechají. U trpělivých zvířat zkuste otírat tvářové části zubů gázou nebo hadříkem.

Používejte enzymatickou pastu. Nanáší se přímo na zuby nebo na tlapku, odkud ji zvíře olízne. Obsažené enzymy ničí zubní bakterie a tvorbu plaku výrazně omezují.

I kočky potřebují alespoň trochu žvýkat. Krmíte-li měkkou stravou (kapsičky), vaše kočka bude mít chrup v podstatně horším stavu než kdyby dostávala granule. Přídavek většího kousku tužšího masa ji žvýkat donutí - kočka na rozdíl od psa nehltá.

Kontrolujte stav chrupu své kočky. Jakmile vidíte u krčků zubů zubní kámen, objednejte ji na ošetření. Zubní kámen se odstraňuje ultrazvukem v šetrné narkóze. Neléčený zubní kámen vede, jak již bylo uvedeno, k bolestivým kazům v oblasti zubního krčku.

 

Zdroj.mujvet.cz