Věda snad objevila léky na většinu neduhů, ale nenašla lék na nejhorší zlo – lidskou lhostejnost.

Spolek Mourek


Kočičí depozitum Spolek MOUREK - nový život kočkám, Powered by Joomla!
Základní očkování aneb trojkombinace Email
Chceme vám blíže představit tři základní nemoci, proti kterým je nutné kočky očkovat panleukopenii neboli kočičí mor, kalicivirózu a rhinotracheitidu nebo také kočičí rýmu.

Panleukopenie

Panleukopenie neboli kočičí mor je velmi nakažlivé onemocnění s inkubační dobou 2 - 10 dní. Panleukopenii způsobuje kočičí parvovirus (FPV), který napadá výstelku trávicího traktu. Zároveň klesá množství bílých krvinek, což výrazně snižuje imunitu zvířete. FPV napadá kočky jakéhokoli věku, nejnáchylnější k infekci jsou koťata. Virus se přenáší jak přímým kontaktem s nakaženým zvířetem, tak nepřímo - infikovaným krmivem, vodou, jinými zvířaty nebo člověkem, bodavým hmyzem. Nejčastější cestou nákazy je nepřímý kontakt, FPV se může přenášet i na obuvi nebo na oděvu, což znamená, že kočky chované pouze v bytě nebo v domě bez možnosti vycházek jsou ohroženy také. Přenos je možný i z placenty březí kočky na plody.
Nemoc mívá zpravidla velmi rychlý průběh a může připomínat otravu. Projevuje se současnými prudkými průjmy a zvracením a velmi často končí smrtí zvířete. Kočka je apatická, nejí a nepije, opakovaně zvrací, má vodnatý průjem, mnohdy je ve stolici krev. Pokud je nákaza slabší, je možnost vyléčení. Léčba je problematická a ne vždy úspěšná. Prognóza závisí na věku, stupni změn v krvi a celkové kondici. Mortalita na panleukopenii je vysoká, u koťat přes 90 %. Pokud se nakazí březí kočka, většinou potratí. Kočky, které nemoc přežijí, mají často poškozený mozek a z toho vyplývajícími problémy s pohybem. Desinfekce viru je složitá, virus může v prostředí přežívat i několik měsíců a je velmi odolný vůči většině dezinfekčních prostředků.
Nejdůležitější je prevence - trvalé imunity lze dosáhnout každoročním očkováním zvířete.

Kaliciviróza

Kaliciviróza je virové onemocnění způsobené kočičími kaliciviry (FCV). Postihuje kočky v každém věku, koťata jsou citlivější. Onemocnění způsobuje virus, který se přenáší kapénkovou infekcí při přímém styku s nemocným zvířetem, běžný je ale i nepřímý přenos, protože virus může na suchém povrchu zůstat infekční až měsíc, je navíc rezistentní vůči mnoha běžným dezinfekčním prostředkům. Virus napadá horní cesty dýchací. Onemocnění se projevuje malátností, horečkou, vřídky v tlamičce a na jazyku, nechutenstvím, záněty spojivek. Kvůli otokům a bolestivostí kloubů a svalů končetin lze často pozorovat pokulhávání. Nejohroženější jsou malá koťata. Onemocnění obvykle není smrtelné a dá se léčit, pouze u nejmladších koťat je úmrtnost kolem 20 %. Prevencí je pravidelná vakcinace.

Rhinotracheitida

Virová rhinotracheitida neboli kočičí rýma je akutní infekční onemocnění způsobené různými původci, např. virem rhinotracheitidy, který se šíří kapénkovou infekcí a má inkubační dobu dva až deset dnů. Dalším z původců je kočičí herpesvirus, přenáší se vzduchem, příznaky se projeví do pěti dnů. Kočičí rýma se projevuje kýcháním, výtokem z očí i nosu, zánětem spojivek, teplotou, vyčerpaností, dehydratací, nechutenstvím. Dále také krvácením z nosu a často i slintáním, které je vyvoláno poškozením sliznice dutiny ústní, kde se tvoří drobné vřídky.
Kočičí rýma zasahuje především koťata. U březích koček dochází k potratům a nebo k úhynu koťat krátce po porodu. Některé kočky následně dostávají zánět průdušek nebo plic. Nemoc je vysoce nakažlivá a pro koťata, starší jedince nebo nemocná zvířata může končit smrtí. Důležitá je rychlost zahájení léčby, hlavně kvůli možnému zhoršení stavu a hrozícímu zánětu plic. U neléčené kočky zánět přechází i na průdušnici, vede až k zápalu plic a končí úhynem. Stejně jako u výše uvedených onemocnění, i rhinotracheitidě lze předejit pravidelným každoročním očkováním.

 

Napsala: Zuzana

Zdroj Devět životů