Věda snad objevila léky na většinu neduhů, ale nenašla lék na nejhorší zlo – lidskou lhostejnost.

Spolek Mourek


Kočičí depozitum Spolek MOUREK - nový život kočkám, Powered by Joomla!
Výbava pro kočku Email

Rozhodli jste se pořídit si kočku a přemýšlíte, co vše je potřeba koupit? Poradíme vám, co budete do začátku potřebovat, abyste na něco nezapomněli.

Misky

Kočka potřebuje misku na vodu, misku na granule a misku na mokré jídlo (konzervy, maso, tvaroh atd). Misku na vodu je vhodné koupit těžší, ideálně keramickou nebo kameninovou, aby ji kočka při hře nepřevrhla. Misky na jídlo by měly být spíše širší a s nízkým okrajem, kočkám se z nich lépe jí. Jestli máte koček víc, měly by na mokré jídlo mít každá svou. Na vodu i na granule může být miska společná.

Toaleta a lopatka

Dále je nutné koupit kočičí WC – máte na výběr z krytých a nekrytých toalet – kryté jsou dražší, ale lépe zadrží pach a kočka při zahrabávání nerozhází stelivo okolo. Nekryté toalety jsou levnější a zaberou méně místa na výšku, ale budete muset častěji zametat. Také budete potřebovat lopatku na čištění WC (pokud budete používat hrudkující stelivo, doporučujeme pořídit lopatku s většími otvory, zbytek steliva jimi dobře propadne).

Stelivo

Ohledně steliva máte na výběr z více druhů – kamenné hrudkující a nehrudkující, dřevité, silikon,...
Silikonové stelivo je vhodné, pokud máte jednu nebo dvě kočky, u vyššího počtu koček se prodražuje. Silikon pohlcuje moč a z toalety vybíráte pouze exkrementy. Některé kočky jej ale nechtějí používat. Nejčastěji dostupné značky : Magic Pearls, Magic Littter, Catwill Nehrudkující stelivo nedělá hrudky, moč se vsakuje do kamínků, stolici je nutné vybírat. Stelivo je poměrně brzy cítit a musíte častěji měnit celý obsah záchůdku. Nejčastěji dostupné značky : Mici, Mikeš. Hrudkující stelivo je trochu dražší než nehrudkující, moč vytvoří hrudku, kterou ze záchodu vyndáte, stejně tak vyndaváte stolici. Díky pravidelnému odebírání hrudek toto stelivo vydrží mnohem déle než nehrudkující a nemusíte tak často měnit celý obsah záchůdku. Kvalitní hrudkující stelivo zároveň velmi dobře pohlcuje pach. Nejčastěji dostupné značky : Zverlit, Mikeš Premium, Biokats.
Dřevité stelivo je dražší, může být hrudkující i nehrudkující, jeho výhoda je v tom, že jej můžete spláchnout do WC, některé kočky jej ale odmítají a protože je lehké, kočky jej na tlapkách vynášejí ze záchůdku. Nejčastěji dostupné značky : Cat´s Best (Öko Plus, Universal, Nature Gold).

Přepravka

Přepravku budete potřebovat v každém případě, ať už kvůli cestám na veterinu či pro případ cestování. Můžete pořídit standardní plastovou přepravku, nebo třeba skládací látkovou tašku či proutěný koš. Přepravka musí být uzavíratelná, nedoporučujeme polootevřené tašky s kšírky na psy, kočka se může leknout, z kšírků se vyvléknout a utéci. V uzavřené přepravce se navíc kočka cítí bezpečněji.

Hračky

Vaše kočka určitě ocení různé plyšové myšky, chrastící i nechrastící, pěnové míčky, peříčka na prutu, mávátka a podobně. Velmi se osvědčilo laserové ukazovátko, kočky se za ním honí po celém bytě a mají tak spoustu potřebného pohybu.

Škrabadlo nebo odpočívadlo

Kočky se potřebují brousit drápky a potřebují k tomu mít škrabadlo, v opačném případě hrozí, že na broušení drápků použijí křesla, skříně, koberce atd. Pokud chcete investovat více, pořiďte jedno nebo vícepatrové odpočívadlo, na něm jsou i plochy, kde kočka může spát. Na broušení drápků stačí i obyčejný sloupek obalený sisalem, měl by ale být aspoň 60 cm vysoký.

Pelíšek

Kočce můžete pořídit pelíšek, ale není to nutné, kočka bude spokojená i na křesle nebo na gauči. Pokud byste kočce pelíšek koupit chtěli, máte na výběr z klasických polštářků, krytých kukaní či boudiček.

Nůžky na drápky

I když si kočka bude brousit drápky na škrabadle, možná jí někdy bude potřeba drápky zastřihnout. V tom případě budete potřebovat kleštičky na drápky, jako většinu z výše uvedených věcí je seženete v chovatelských potřebách.

Hřeben

Kočkám je potřeba i vyčesávat kožíšek, dlouhosrstým i krátkosrstým. U krátkosrstých a polodlouhosrstých koček bude ve většině případů stačit česání jednou týdně, dlouhosrsté kočky, například perské, potřebují péči každý den. Během línání doporučujeme česat všechny kočky každý den.

Síť do oken/na lodžii

Nejde sice přímo o část kočičí výbavy, přesto doporučujeme mít okna zajištěná sítí. Kočka obvykle sama od sebe z okna neskočí, ale může se stát, že kolem poletí moucha nebo pták a kočka se po nich automaticky ožene a z okna spadne. Takových případů se stává mnoho a kočky velmi často končí s těžkými poraněními na veterině nebo po pádu zpanikaří a utečou. Ideální je nechat si okno zasíťovat firmou, která se na tuto práci specializuje, případně si síť koupit a namontovat ji svépomocí. Jistým řešením jsou i sítě proti hmyzu, ty ale nejsou koncipovány pro váhu kočky, pokud by se rozhodla po ní šplhat, takže pokud máte akčnější zvíře, doporučujeme raději sítě klasické, které jsou pro kočku bezpečné.

Krmivo

Budete pochopitelně potřebovat i krmení pro kočku, granule a konzervy (vaničky, paštiky). Kočky jsou od nás zvyklé na kvalitní krmení, snažíme se kupovat jen to nejlepší, aby naše kočky měly dobrý základ. Rádi vám doporučíme kvalitní značky granulí, pro zdravý život kočky je výživa velmi důležitá.

Počáteční výbava pro kočku je relativně nákladná záležitost, ale berte to pozitivně – v budoucnu už budete kupovat jen krmivo a stelivo :)

 

Zdroj: Devět životů