Věda snad objevila léky na většinu neduhů, ale nenašla lék na nejhorší zlo – lidskou lhostejnost.

Spolek Mourek


Kočičí depozitum Spolek MOUREK - nový život kočkám, Powered by Joomla!
Sedm nástrah, které číhají na kočku v bytě Email

Milujeme je, pečujeme o ně, kupujeme jim kvalitní krmivo, chodíme na prohlídky k veterináři. I tak je však někdy nedokážeme ochránit před nástrahami, které číhají všude kolem nás. Mnoho z nás své kočky raději nepouští ven, ať už proto, že bydlíme u rušné silnice, či železničního přejezdu, nebo zkrátka protože z šestého patra činžovního domu se kočka na procházku pouští poněkud komplikovaně. Ale nejen na silnici číhá nebezpečí. Spousta smrtelných nástrah číhá i v pro nás bezpečném bytě. Na co je tedy potřeba si dávat pozor?

Mít kočku je trošku jako mít malé dítě

Nejdříve si představte, že máte doma malé dítě - zvědavé a neopatrné. S kočkou to je podobné. Pacičky do zásuvek sice strkat nebude, ale když šlápne do vysypaného pracího prášku, olíže ho. A to může být její konec. Zvykněte si tedy nenechávat volně přístupné léky, otevřené lahvičky s chemikáliemi, čisticí prostředky. Pokud nám ukápne něco na zem nebo se nějaký prášek vysype, ukliďme to hned.

Kabely, dráty a koťata

A jsme zpátky u dětí, pardon, koťat. Procházejí obdobím zkoumání a objevování. Dělají to, co by dospělá kočka neudělala. Neustále někam lezou, je riziko, že budou zavalena třeba špatně zajištěnými knížkami. Jakmile se jejich pozornost soustředí na kabely, odkliďte jim je z cesty. Nutno poznamenat, že kousání do kabelů je naštěstí hlavně doménou štěňat a křečků. Ti ale zase nemají sklony padat do záchodové mísy. Koťata ano. Prosíme – přiklápějte prkénko, malé kotě nemá šanci se z hladké mísy dostat ven a utopí se.

Ulov si svou houbičku

A víte, s čím si některé kočky také rády hrají? S houbičkami na mytí nádobí. Kradou je, cupují, vyhazují do vzduchu a pak chytají, zkrátka - zbožňují je. Po použití tedy houbičky důkladně vymácháme nebo ještě lépe, nenecháváme v dosahu koček. Saponáty nejsou pro kočičí žaludek to pravé.

Rostliny v bytě jsou prostě k sežrání!

Dalším nemilým překvapením je zjištění, že naši pokojoví tygři doslova „k sežrání“ milují pokojové rostliny. Věřte, že hlína na koberci a okousaná yucca jsou to nejmenší zlo. Velké množství rostlin, které běžně pěstujeme v bytě, je pro kočky smrtelně nebezpečné. Jmenujme například difenbachii, tchýnin jazyk, monsteru. Z řezaných květin pak tulipán, lilie, narcisky nebo hyacint. Pokud dojde ke „gurmánskému útoku“ na zmiňované rostliny, bereme raději ihned kočku a zbytek napadené rostliny a jedeme okamžitě k veterináři. (Celý seznam naleznete na internetu po zadání hesla „rostliny jedovaté pro kočky“ do vyhledávače). Nechtěné likvidaci domácích rostlin nejlépe zabráníme, když kočce budeme průběžně pěstovat vlastní kočičí trávu, tedy osení, nebo šáchor.

Kočky nemají devět životů a neumějí létat!

Nejčastější nehoda, která ukončí život bytové kočky, je zároveň tou nejvíce podceňovanou. Mnozí z nás si myslí, že jejich kočka přece není tak hloupá, aby se dobrovolně vrhla z okna v pátém patře vstříc jisté smrti. Ne, není. Ale v okamžiku, kdy lovecký pud zavelí ohnat se za prolétající mouchou, snadno ztratí rovnováhu a „pevný parapet“ pod nohama. Následky – smrt, v lepším případě prasklé patro, pánev nebo zlomeniny končetin. Pokud má kočka štěstí a přežije „jen“ se zlomeninou, připravte si pěkných pár tisíc korun na léčbu. I při vypadnutí z prvního patra bez zranění zde máme vyděšenou kočku, kterou už nemusíme nikdy najít. Ochranné sítě do oken jsou dnes již běžně k dostání, dalším řešením je větrání horní řadou oken u starší zástavby s vysokými stropy, nebo přesun kočky do vedlejší místnosti, když potřebujeme vyvětrat pořádně.
Je potřeba dát pozor i na otevřené ventilačky, bohužel je zdokumentováno mnoho případů, kdy se jimi kočka snažila dostat ven a v pootevřeném okně uvízla a udusila se. Když odcházíme pryč, ventilačky tedy raději zavíráme.

Pračka

Ač se to zdá málo pravděpodobné, každou chvíli se dočtete o kočce, kterou majitel zavřel do pračky. Kočka se umí dobře maskovat a ráda vyhledává zastrčená místa, ještě raději spí na našem oblečení. Před zapnutím pračky si tedy nezapomeňte ověřit, že je v ní opravdu jen prádlo.

Sporák

Některé kočky mají rády pohyb ve vyšších sférách a dříve či později se objeví na kuchyňské lince, v horším případě doskočí přímo na horký sporák a ošklivě si spálí tlapky. Dá se tomu zabránit postavením hrnce se studenou vodou na horké ploténky.

Pro bezpečí naší kočky v bytě tedy můžeme udělat hodně s minimálními náklady a s jen pár minutami věnovanými prověření rizik. A to za to přece stojí, ne?

Napsala: Františka

Zdroj Devět životů