Věda snad objevila léky na většinu neduhů, ale nenašla lék na nejhorší zlo – lidskou lhostejnost.

Spolek Mourek


Kočičí depozitum Spolek MOUREK - nový život kočkám, Powered by Joomla!
Proč kastrovat i bytovou kočku? Email

Máte bytovou kočku a přemýšlíte, jestli je nutné ji kastrovat, když nehrozí zabřeznutí? Kastraci v každém případě doporučujeme. V případě kocoura se tím vyhnete jeho značkování a silnému zápachu v celém bytě, kočku ušetříte častého mrouskání, které ji vyčerpává, protože kočka v říji nežere, trápí se a hubne.
Kastraci kocourů doporučujeme ve věku od 8 měsíců dále. Pokud kocourek neznačkuje, počkejte klidně do 10-12 měsíců, většinou ale kocouři začínají značkovat kolem 8-9 měsíce. Jakmile začne značkovat, hned jděte na kastraci, aby si kocour toto chování nezafixoval, mohl by pak značkovat i po kastraci. Pokud kocour začne značkovat v nižším věku, znamená to, že je pohlavně dospělý a je možné kastrovat i když je mladší než doporučovaných 8 měsíců.
Kočky je možné kastrovat od 6 měsíců. Pokud nemrouská, počkejte klidně do 8-9 měsíce, pokud mezitím začala mrouskat, počkejte zhruba týden po skončení mrouskání (během mrouskání a ještě pár dní po něm jsou orgány prokrvené a při kastraci by bylo zbytečně příliš silné krvácení), a pak ji vezměte na kastraci. Ideální je kastrovat před prvním mrouskáním.
Kromě věku je jedním z omezení pro kastraci i váha zvířete, většinou se za minimální váhu považují 2 kila.

Kastrací své kočce a kocourovi výrazně zlepšíte kvalitu života, nebojte se, je to jednoduchý zákrok, ze kterého se zvířata velice rychle zotaví a budou mnohem spokojenější.

 

Zdroj: Devět životů